Overview
Specification
LTA750FJ01

LTA750FJ01 Basic Information
| Panel Model | LTA750FJ01 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,75 inch, 3840×2160 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTA750FJ01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 65 °C |
LTA750FJ01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 3840(RGB)×2160 (UHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 59 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.14325×0.42975 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.42975×0.42975 mm (H×V) |
| Weight | 31.8/35.0Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 1650.24×928.26 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1652.4×932.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1675.8×953.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 32.5/48.4 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTA750FJ01 Optical Features
| Display Mode | SVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (8-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.270; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
LTA750FJ01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTA750FJ01 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 35K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 24.0±2V |
LTA750FJ01 Signal Interface
| Signal Category | V-by-One |
|---|---|
| Signal Class | V-by-One 16 lane |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 3.5A (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RXE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
