Overview
Specification
LTC700WV-F01

LTC700WV-F01 Basic Information
| Panel Model | LTC700WV-F01 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTC700WV-F01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
LTC700WV-F01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635×0.1905 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Weight | 245g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 152.4×91.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 157.4×94.64 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 169.8×108 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.7/12.5 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting holes (4-M2) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTC700WV-F01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 5/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/45/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LTC700WV-F01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
LTC700WV-F01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 510V (Typ.) |
| Lamp Current | 7.0mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTC700WV-F01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 0.32A (Typ.)(IDD) |
| Voltage for Display Signals | VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH28-40S-0.5SH(05), Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
