Overview
Specification
LTF400HF19-V

LTF400HF19-V Basic Information
| Panel Model | LTF400HF19-V |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,40 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTF400HF19-V Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTF400HF19-V Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 55 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.15375×0.46125 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.46125×0.46125 mm (H×V) |
| Weight | 9.0 (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 5.5%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 885.6×498.15 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 952×551 mm (H×V) |
| Outline Depth | 60.9 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTF400HF19-V Optical Features
| Display Mode | MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LTF400HF19-V Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTF400HF19-V Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 12 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 15.0±0.2mA |
LTF400HF19-V Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 730/830mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
