Overview
Specification
LTM020A52A

LTM020A52A Basic Information
| Panel Model | LTM020A52A |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.0 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTM020A52A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LTM020A52A Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 199 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0425×0.1275 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1275×0.1275 mm (H×V) |
| Weight | 6.0g(Typ.) |
| Active Area | 30.6×40.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 37.2×52.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.9 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LTM020A52A Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 210 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K () |
| Color Gamut | 40% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LTM020A52A Electronics Feature
| Driver IC | Built-in uPD161704 |
|---|
LTM020A52A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Voltage | 3.75V |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LTM020A52A Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.6/2.8V (Typ.)(Logic/Analog) |
| Interface Type | FPC |
