Overview
Specification
LTM024AB1A

LTM024AB1A Basic Information
| Panel Model | LTM024AB1A |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTM024AB1A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | CPU I/F 8/9/16/18bits; 2 in 1 FPC |
LTM024AB1A Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 11.6g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 36.72×48.96 mm (H×V) |
| Bezel Area | 38.32×50.56 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.62×60.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.45 (Tpy.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LTM024AB1A Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 7:30 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.317; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.18/1.33 (Typ./Max.) |
| Sunlight Readable | N |
LTM024AB1A Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LTM024AB1A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Current | 18mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 123mW (Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LTM024AB1A Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Interface Type | FPC |
