Overview
Specification
LTM024D780

LTM024D780 Basic Information
| Panel Model | LTM024D780 |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM024D780 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
LTM024D780 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 9.6g (Max.) |
| Active Area | 36.72×48.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.77×58.81 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.41 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LTM024D780 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 480 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 56% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5.9/13.8 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/35/35/35 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LTM024D780 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTM024D780 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LTM024D780 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 2.775/(1.875/2.775) (Typ.)(VDD/VCC) |
| Panel Power Consumption | 10.02mW (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
