Overview
Specification
LTM024DC9B

LTM024DC9B Basic Information
| Panel Model | LTM024DC9B |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTM024DC9B Price | Request Price & Lead Time |
LTM024DC9B Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 6.5g (Typ.) |
| Active Area | 36.72×48.96 mm (H×V) |
| Bezel Area | 37.72×49.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.5×58.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.7 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LTM024DC9B Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LTM024DC9B Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Interface Type | FPC |
