Overview
Specification
LTM04C380C

LTM04C380C Basic Information
| Panel Model | LTM04C380C |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.0 inch, 640×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM04C380C Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM04C380C Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 201 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.042×0.126 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.126×0.126 mm (H×V) |
| Active Area | 80.64×60.48 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LTM04C380C Optical Features
| Sunlight Readable | N |
|---|
