Overview
Specification
LTM04C380S

LTM04C380S Basic Information
| Panel Model | LTM04C380S |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.0 inch, 640×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM04C380S Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM04C380S Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 201 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.042×0.126 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.126×0.126 mm (H×V) |
| Weight | 32g (Typ.) |
| Active Area | 80.64×60.48 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 94.04×69.98 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.84 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM04C380S Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 50/50 (Max.)(Tr/Td) |
| Transmissivity | 5.2% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LTM04C380S Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Total Power Consumption | 0.38W (Typ.) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LTM04C380S Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LTM04C380S Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 115mA (Typ.)(IDD) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - IL-FHJ-27S-HF, Pitch:0.3 mm, Pin:27 pins |
