Overview
Specification
LTM06C310S

LTM06C310S Basic Information
| Panel Model | LTM06C310S |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,6.3 inch, 1024×768 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM06C310S Price | Request Price & Lead Time |
LTM06C310S Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.042×0.126 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.126×0.126 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LTM06C310S Optical Features
| Display Mode | TN, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K () |
| Sunlight Readable | N |
LTM06C310S Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 1 pcs |
LTM06C310S Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
