Overview
Specification
LTM06C310

LTM06C310 Basic Information
| Panel Model | LTM06C310 |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,6.3 inch, 1024×768 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM06C310 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM06C310 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 201 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.042×0.126 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.126×0.126 mm (H×V) |
| Weight | 130g (Typ.) |
| Active Area | 129.024×96.768 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 151.9×115.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.9 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2 pcs) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM06C310 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 50/50 (Max.)(Tr/Td) |
| Sunlight Readable | N |
LTM06C310 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Total Power Consumption | 2.1W (Typ.) |
LTM06C310 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 440±50V |
| Lamp Current | 2.0/2.8/6.0mA (Min./Typ./max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1000/1400V (Min./Max.)(Ta=0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTM06C310 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 270mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | KEL - SL00-20L2, Pitch:0.5 mm, Pin:20 pins |
