Overview
Specification
LTM06C381

LTM06C381 Basic Information
| Panel Model | LTM06C381 |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.8 inch, 800×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM06C381 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Backlight Optional |
LTM06C381 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 159 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.053×0.159 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.159×0.159 mm (H×V) |
| Weight | 67g (Typ.) |
| Active Area | 127.2×76.32 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 135.3×88.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.175 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM06C381 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 50/50 (Max.)(Tr/Td) |
| Transmissivity | 5.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LTM06C381 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Total Power Consumption | 4.0W (Typ.) (with Backlight) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LTM06C381 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LTM06C381 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 180mA (Typ.)(IDD) |
| Panel Power Consumption | 0.6W (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH12-33S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:33 pins |
