Overview
Specification
LTM07C382

LTM07C382 Basic Information
| Panel Model | LTM07C382 |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM07C382 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM07C382 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Weight | 150g |
| Active Area | 153.6×90 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 182×108.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.8 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM07C382 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m² (Typ.) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LTM07C382 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 2.7W (Typ.) |
|---|
LTM07C382 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
LTM07C382 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
