Overview
Specification
LTM07C383

LTM07C383 Basic Information
| Panel Model | LTM07C383 |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,7.8 inch, 480×234 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM07C383 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM07C383 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 68 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1195×0.413 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3585×0.413 mm (H×V) |
| Weight | 440g (Typ.) |
| Active Area | 172.1×96.6 mm (H×V) |
| Bezel Area | 175.7×100.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 188×120 mm (H×V) |
| Outline Depth | 25.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM07C383 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 50/50 (Max.)(Tr/Td) |
| Sunlight Readable | N |
LTM07C383 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LTM07C383 Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | U shape |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 0.60/0.75A (Typ./Max.) |
LTM07C383 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(Vpp) |
| Input Current for Panel | 110/220mA (Typ./Max.)(Ipp) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2Vpp; 0.8Vpp≤VIH≤Vpp |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | FCI - SFR30R-1ST, Pitch:0.8 mm, Pin:30 pins |
