Overview
Specification
LTM084P362

LTM084P362 Basic Information
| Panel Model | LTM084P362 |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,8.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM084P362 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM084P362 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 119 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.071×0.213 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.213×0.213 mm (H×V) |
| Active Area | 170.4×127.8 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LTM084P362 Optical Features
| Sunlight Readable | N |
|---|
