Overview
Specification
LTM08C351A

LTM08C351A Basic Information
| Panel Model | LTM08C351A |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,8.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM08C351A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
LTM08C351A Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 119 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.071×0.213 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.213×0.213 mm (H×V) |
| Weight | 370g (Typ.) |
| Active Area | 170.4×127.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 173.0×130.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 199.5×149.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM08C351A Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 50/50 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 50/50/30/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LTM08C351A Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Total Power Consumption | 6.4W (Max.) |
LTM08C351A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Replaceable | Replaceable |
| Lamp Voltage | 445V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.0/4.0/6.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 910/1800V (Min./Max.)(Ta=0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTM08C351A Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 170/350mA (Typ./Max.)(IDD) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF19G-30P-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
