Overview
Specification
LTM08C351L

LTM08C351L Basic Information
| Panel Model | LTM08C351L |
|---|---|
| Panel Brand | Toshiba Matsushita |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,8.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM08C351L Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 65 °C |
LTM08C351L Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 119 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.071×0.213 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.213×0.213 mm (H×V) |
| Weight | 385g (Typ.) |
| Active Area | 170.4×127.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 173.4×130.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 199.5×149.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.4) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM08C351L Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 50/50/40/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
LTM08C351L Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Total Power Consumption | 6.4W (Typ.) |
LTM08C351L Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Replaceable | Replaceable |
| Lamp Voltage | 480V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.0/6.5mA (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1300/1600V (Min./Max.)(Ta=0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTM08C351L Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 200mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF19L-20P-1H(56), Pitch:1.0 mm, Pin:20 pins |
