Overview
Specification
LTM08C360F

LTM08C360F Basic Information
| Panel Model | LTM08C360F |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,8.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM08C360F Price | Request Price & Lead Time |
LTM08C360F Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 119 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.071×0.213 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.213×0.213 mm (H×V) |
| Active Area | 170.4×127.8 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LTM08C360F Optical Features
| Sunlight Readable | N |
|---|
LTM08C360F Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LTM08C360F Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
