Overview
Specification
LTM09C016

LTM09C016 Basic Information
| Panel Model | LTM09C016 |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTM09C016 Price | Request Price & Lead Time |
LTM09C016 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.10×0.30 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.30×0.30 mm (H×V) |
| Active Area | 192×144 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LTM09C016 Optical Features
| Sunlight Readable | N |
|---|
LTM09C016 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LTM09C016 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
