Overview
Specification
LTM09C362F

LTM09C362F Basic Information
| Panel Model | LTM09C362F |
|---|---|
| Panel Brand | Toshiba Matsushita |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,8.9 inch, 1024×600 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM09C362F Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM09C362F Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635×0.1890 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1890 mm (H×V) |
| Active Area | 195.072×113.4 mm (H×V) |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (3-Φ2.8) on left and right brackets |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LTM09C362F Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LTM09C362F Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LTM09C362F Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
LTM09C362F Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Interface Type | Connector |
