Overview
Specification
LTM10C209

LTM10C209 Basic Information
| Panel Model | LTM10C209 |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTM10C209 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM10C209 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.110×0.330 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM10C209 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LTM10C209 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
LTM10C209 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 6-bit) |
