Overview
Specification
LTM10C313E

LTM10C313E Basic Information
| Panel Model | LTM10C313E |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,10.4 inch, 1024×768 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM10C313E Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM10C313E Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 123 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0685×0.2055 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2055×0.2055 mm (H×V) |
| Active Area | 210.432×157.824 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM10C313E Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LTM10C313E Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LTM10C313E Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
LTM10C313E Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
