Overview
Specification
LTM10C313U

LTM10C313U Basic Information
| Panel Model | LTM10C313U |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,10.4 inch, 1024×768 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM10C313U Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM10C313U Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 123 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0685×0.2055 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2055×0.2055 mm (H×V) |
| Weight | 270g (Typ.) |
| Active Area | 210.432×157.824 mm (H×V) |
| Bezel Area | 217.2×164.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 238.6×173.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.7 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM10C313U Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 150 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 50/50 (Max.)(Tr/Td) |
| Sunlight Readable | N |
LTM10C313U Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 3.7W (Typ.) |
LTM10C313U Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 540/590/640V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.3/5.0/6.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1200/1600V (Min./Max.)(Ta=+0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTM10C313U Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 230mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF19L-14P-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:14 pins |
