Overview
Specification
LTM12C328K

LTM12C328K Basic Information
| Panel Model | LTM12C328K |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,12.1 inch, 1024×768 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM12C328K Price | Request Price & Lead Time |
LTM12C328K Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.080×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Active Area | 245.76×184.32 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LTM12C328K Optical Features
| Sunlight Readable | N |
|---|
LTM12C328K Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LTM12C328K Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
