Overview
Specification
LTM13C408

LTM13C408 Basic Information
| Panel Model | LTM13C408 |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,13.3 inch, 1024×768 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM13C408 Price | Request Price & Lead Time |
LTM13C408 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Active Area | 270.336×202.752 mm (H×V) |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LTM13C408 Optical Features
| Display Color | 262K (6-bit) |
|---|---|
| Sunlight Readable | N |
LTM13C408 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LTM13C408 Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|
