Overview
Specification
LTM14C506C

LTM14C506C Basic Information
| Panel Model | LTM14C506C |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,14.1 inch, 1024×768 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LTM14C506C Price | Request Price & Lead Time |
LTM14C506C Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 91 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.093×0.279 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.279×0.279 mm (H×V) |
| Active Area | 285.696×214.272 mm (H×V) |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LTM14C506C Optical Features
| Display Mode | Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
LTM14C506C Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LTM14C506C Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
LTM14C506C Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
