Overview
Specification
LTM150X1

LTM150X1 Basic Information
| Panel Model | LTM150X1 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.0 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTM150X1 Price | Request Price & Lead Time |
LTM150X1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 85 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.099×0.297 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.297×0.297 mm (H×V) |
| Active Area | 304.1×228.1 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LTM150X1 Optical Features
| Display Mode | Transmissive |
|---|---|
| Sunlight Readable | N |
LTM150X1 Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|
LTM150X1 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (2 ch, 8-bit) |
