Overview
Specification
LTM15C448

LTM15C448 Basic Information
| Panel Model | LTM15C448 |
|---|---|
| Panel Brand | TOSHIBA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.0 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTM15C448 Price | Request Price & Lead Time |
LTM15C448 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 85 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.099×0.297 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.297×0.297 mm (H×V) |
| Active Area | 304.128×228.096 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM15C448 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Sunlight Readable | N |
LTM15C448 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | Embedded (LIPS) |
