Overview
Specification
LTM190ET01

LTM190ET01 Basic Information
| Panel Model | LTM190ET01 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,19.0 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTM190ET01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
| Remarks | DE (Data Enable) mode, TCO'03 compliance |
LTM190ET01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 86 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.098×0.294 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.294×0.294 mm (H×V) |
| Weight | 2.20Kgs (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 376.32×301.056 mm (H×V) |
| Bezel Area | 380.2×305.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 396×324 mm (H×V) |
| Outline Depth | 17.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM190ET01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LTM190ET01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTM190ET01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 650V (Typ.) |
| Lamp Current | 2.0/7.5/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/60KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1450/1650V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTM190ET01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | UJU - IS100-L30O-C23, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
