Overview
Specification
LTM220CS01

LTM220CS01 Basic Information
| Panel Model | LTM220CS01 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,22.0 inch, 1920×1200 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTM220CS01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTM220CS01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1200 (WUXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 102 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.08225×0.24675 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.24675×0.24675 mm (H×V) |
| Weight | 3.00Kgs (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 44%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 473.76×296.1 mm (H×V) |
| Bezel Area | 477.7×300.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 497.8×320.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 36.3 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTM220CS01 Optical Features
| Display Mode | S-PVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 92% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td); 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LTM220CS01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTM220CS01 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Shape | U shape |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 1780V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.5/6.0/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/60KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 2360/2950V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
LTM220CS01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.7A (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | UJU - IS100-L30O-C23, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
