Overview
Specification
LTN170CT03-002

LTN170CT03-002 Basic Information
| Panel Model | LTN170CT03-002 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.0 inch, 1920×1200 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTN170CT03-002 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTN170CT03-002 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1200 (WUXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 132 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.06375×0.19125 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.19125×0.19125 mm (H×V) |
| Active Area | 367.2×229.5 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
LTN170CT03-002 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Sunlight Readable | N |
LTN170CT03-002 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
LTN170CT03-002 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
LTN170CT03-002 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS |
| Interface Type | Connector |
