Overview
Specification
LTP700WV-F02

LTP700WV-F02 Basic Information
| Panel Model | LTP700WV-F02 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTP700WV-F02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LTP700WV-F02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800×480(RGB) (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1905×0.0635 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Weight | 157.2g (Typ.) |
| Active Area | 152.4×91.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 155.4×94.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 165×104 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.4±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTP700WV-F02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, TMR |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 58% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 65/65/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.305; Wy:0.350 |
| Sunlight Readable | Y |
LTP700WV-F02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTP700WV-F02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 540V (Typ.) |
| Lamp Current | 4.0/7.0/7.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/80KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1050/1320V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTP700WV-F02 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 205mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
