Overview
Specification
LTV350QV-F0F

LTV350QV-F0F Basic Information
| Panel Model | LTV350QV-F0F |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTV350QV-F0F Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | DE/SYNC Mode, 2 in 1 FPC |
LTV350QV-F0F Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | 32/37g (Typ./Max.) |
| Active Area | 70.08×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 72.88×55.36 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.9×63.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.152±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTV350QV-F0F Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, TMR |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 65/65/50/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| Sunlight Readable | Y |
LTV350QV-F0F Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTV350QV-F0F Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 400mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LTV350QV-F0F Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3V (Typ.)(VDD/VCI) |
| Input Current for Panel | 11/14mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 37/40mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
