Overview
Specification
LTY400HM04

LTY400HM04 Basic Information
| Panel Model | LTY400HM04 |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,40 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTY400HM04 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LTY[Z]400HM04 |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 65 °C |
LTY400HM04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 55 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.15375×0.46125 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.46125×0.46125 mm (H×V) |
| Weight | 8.00Kgs (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 7%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 885.6×498.15 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 927.7×545.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 25.3 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTY400HM04 Optical Features
| Display Mode | S-PVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 12/8 (Typ.)(Tr/Td); 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LTY400HM04 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTY400HM04 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2 strings |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 211.5/226.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 180mA (Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LTY400HM04 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.85/1.02A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | UJU - IS050-C51B-C38, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
