Overview
Specification
LTY460HT-LH1
LTY460HT-LH1 Basic Information
| Panel Model | LTY460HT-LH1 |
|---|---|
| Panel Brand | S-LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,46 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTY460HT-LH1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LTY460HT-LH1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 47 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.17675×0.53025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.53025×0.53025 mm (H×V) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 1018.08×572.67 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1024.9×578.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1083×627 mm (H×V) |
| Outline Depth | 57.1 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTY460HT-LH1 Optical Features
| Display Mode | SPVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Color Gamut | 91% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 10/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.274; Wy:0.274 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LTY460HT-LH1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTY460HT-LH1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 3K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | Embedded (Balance board) |
LTY460HT-LH1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 800mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-R51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
