Overview
Specification
LTY520HB11
LTY520HB11 Basic Information
| Panel Model | LTY520HB11 |
|---|---|
| Panel Brand | S-LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,52 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTY520HB11 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 65 °C |
LTY520HB11 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 42 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.200×0.600 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.600×0.600 mm (H×V) |
| Weight | 17.5Kgs (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 7%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 1152×648 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1166.0×662.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1226×719.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 59.7 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTY520HB11 Optical Features
| Display Mode | S-PVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/6 (Typ.)(Tr/Td); 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.29 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LTY520HB11 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LTY520HB11 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 20 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Current | 4.0/8.5/9.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | Embedded (Balance board) |
LTY520HB11 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.3/1.4A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
