Overview
Specification
LTZ400HM02
LTZ400HM02 Basic Information
| Panel Model | LTZ400HM02 |
|---|---|
| Panel Brand | S-LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,40 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LTZ400HM02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | For Sony LCD TV |
LTZ400HM02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 55 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.15375×0.46125 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.46125×0.46125 mm (H×V) |
| Active Area | 885.6×498.15 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LTZ400HM02 Optical Features
| Display Mode | S-PVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LTZ400HM02 Backlight System
| Lamp Type | WLED |
|---|
LTZ400HM02 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Interface Type | Connector |
