Overview
Specification
LV057JC211
LV057JC211 Basic Information
| Panel Model | LV057JC211 |
|---|---|
| Panel Brand | ChiHsin |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.7 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LV057JC211 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LV057JC211 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Weight | 130g (Typ.) |
| Active Area | 115.2×86.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 125×98.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.74/7.14 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LV057JC211 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/60/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
LV057JC211 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LV057JC211 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S3P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Voltage | 22.0/24.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 60mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.32W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LV057JC211 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/8.4/15.0/-10.0V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 6.5/15mA (Typ.)(IDD/IAVDD) |
| Panel Power Consumption | 164mW (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3DVDD; 0.7DVDD≤VIH≤DVDD |
| Interface Type | Connector |
