Overview
Specification
LX055A1BA01

LX055A1BA01 Basic Information
| Panel Model | LX055A1BA01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | CG-Silicon ,5.5 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | CG-Silicon |
| LX055A1BA01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LX055A1BA01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 403 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.021×0.063 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.063×0.063 mm (H×V) |
| Weight | 6.60 (Typ.) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 68.04×120.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 70.04×127.55 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.3 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LX055A1BA01 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 71% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 3.37% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LX055A1BA01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Suggest NT35595, NT35695, NT35596, R63417, R63315, R63422 |
LX055A1BA01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LX055A1BA01 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
