Overview
Specification
M121-SOHR

M121-SOHR Basic Information
| Panel Model | M121-SOHR |
|---|---|
| Panel Brand | IMES |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,12.1 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| M121-SOHR Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
M121-SOHR Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 82 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1025×0.3075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3075×0.3075 mm (H×V) |
| Active Area | 246×184.5 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
M121-SOHR Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 50/50/15/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
M121-SOHR Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
M121-SOHR Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 30K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
M121-SOHR Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Interface Type | Connector |
