Overview
Specification
M141-X76C

M141-X76C Basic Information
| Panel Model | M141-X76C |
|---|---|
| Panel Brand | IMES |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,14.1 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| M141-X76C Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
M141-X76C Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 91 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.093×0.279 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.279×0.279 mm (H×V) |
| Weight | 535g (Typ.) |
| Active Area | 285.696×214.272 mm (H×V) |
| Bezel Area | 289.7×218.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 298.5×226.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.1±0.3 mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
M141-X76C Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 140 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/15/30 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
M141-X76C Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 5.2W (Typ.) |
M141-X76C Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 585V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.0/6.5/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/50/60KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1400V (Min.)(Ta=+25℃) |
| Lamps Power Consumption | 3.8W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
M141-X76C Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 420/470mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 1.4/1.7W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-SEB20P-HF, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
