Overview
Specification
M215HGE-L23

M215HGE-L23 Basic Information
| Panel Model | M215HGE-L23 |
|---|---|
| Panel Brand | CHIMEI INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,21.5 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| M215HGE-L23 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Energy Star 7.0 Complianc |
M215HGE-L23 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 102 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.08275×0.24825 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.24825×0.24825 mm (H×V) |
| Weight | 2.10/2.16Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 476.64×268.11 mm (H×V) |
| Bezel Area | 479.8×271.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 495.6×292.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.0/11.5 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on up, down bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
M215HGE-L23 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 1.5/3.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/20/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
M215HGE-L23 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 18.5W (Max.) |
M215HGE-L23 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Right side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 11S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 40K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 34.1/37.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 65/70mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 8.87/11.25W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Lamp Driver Board | No |
M215HGE-L23 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.2/1.4A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 6.0/7.7W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | FCN - WF13-422-3033, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
