Overview
Specification
M215HGE-P02

M215HGE-P02 Basic Information
| Panel Model | M215HGE-P02 |
|---|---|
| Panel Brand | CHIMEI INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,21.5 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| M215HGE-P02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
M215HGE-P02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 102 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.08275×0.24825 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.24825×0.24825 mm (H×V) |
| Weight | 435/455g (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 476.64×268.11 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 487.14×280.41 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
M215HGE-P02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 1.5/3.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 6.3% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
M215HGE-P02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 8.0W (Max.) |
M215HGE-P02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
M215HGE-P02 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.2/1.45A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 5.85/7.98W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | FOXCONN - GS23302-0311R-7H, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
