Overview
Specification
M215HTN01.3

M215HTN01.3 Basic Information
| Panel Model | M215HTN01.3 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,21.5 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| M215HTN01.3 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
M215HTN01.3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 102 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.08275×0.24825 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.24825×0.24825 mm (H×V) |
| Weight | 1.75Kgs |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 476.64×268.11 mm (H×V) |
| Bezel Area | 479.84×271.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 495.6×292.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 8.5/10.8 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
M215HTN01.3 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 3.8/1.2 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/20/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
M215HTN01.3 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 13.97W (Typ.) |
M215HTN01.3 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Right side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 10S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 32±4.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 65/68mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 8.32/9.79W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Lamp Driver Board | No |
M215HTN01.3 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.13/1.36A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 5.65/6.8W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | STM - MSCKT2407P30HB, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
