Overview
Specification
M236H3-L01

M236H3-L01 Basic Information
| Panel Model | M236H3-L01 |
|---|---|
| Panel Brand | CMO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,23.6 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| M236H3-L01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
M236H3-L01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0905×0.2715 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2715×0.2715 mm (H×V) |
| Weight | 2.45/2.50Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 521.28×293.22 mm (H×V) |
| Bezel Area | 525.22×297.22 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 544.8×320.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.4±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
M236H3-L01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 68% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 1.5/3.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
M236H3-L01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 15.58W (Typ.) |
M236H3-L01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 12S7P×2CN |
| Lamp Shape | 7 strings × 2CN |
| Lamp Life Time | 25K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 39.6V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 11.08W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Lamp Driver Board | No |
M236H3-L01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.9/1.08A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 4.5/5.4W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | STM - MSAKT2407P30HA, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
