Overview
Specification
M238HCJ-L31

M238HCJ-L31 Basic Information
| Panel Model | M238HCJ-L31 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,23.8 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| M238HCJ-L31 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Energy Star 7.0 Compliance; Reverse |
M238HCJ-L31 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 92 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0915×0.2745 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2745×0.2745 mm (H×V) |
| Active Area | 527.04×296.46 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
M238HCJ-L31 Optical Features
| Display Mode | Super MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 14/11 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
M238HCJ-L31 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
M238HCJ-L31 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 40K(Min.) (Hours) |
