Overview
Specification
M240HTN01.2

M240HTN01.2 Basic Information
| Panel Model | M240HTN01.2 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,24.0 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| M240HTN01.2 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | TCO 6.0 Compliance |
M240HTN01.2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 91 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.09225×0.27675 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.27675×0.27675 mm (H×V) |
| Weight | 1.89Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 531.36×298.89 mm (H×V) |
| Bezel Area | 535.4×303.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 556×323.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.1/12.0 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
M240HTN01.2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 3.5/1.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
M240HTN01.2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 17.55W (Typ.) |
M240HTN01.2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Right side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 9S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 29.7/34.2V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 120/130mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 14.3/16.3W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Lamp Driver Board | No |
M240HTN01.2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.65/0.78A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 3.25/3.9W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | STM - MSCKT2407P30HB, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
