Overview
Specification
MV238FHM-N30

MV238FHM-N30 Basic Information
| Panel Model | MV238FHM-N30 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,23.8 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| MV238FHM-N30 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Borderless; TCO 7.0, ES 7.0 compliant |
MV238FHM-N30 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 92 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0915×0.2745 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2745×0.2745 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 527.04×296.46 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 535×313 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.7/13.4 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
MV238FHM-N30 Optical Features
| Display Mode | ADS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 14 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
MV238FHM-N30 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 14.34/16.6W (Typ./Max.) |
MV238FHM-N30 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3 strings |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 54±3.6V |
| Lamp Current | 70mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 10.58/11.34/12.1W (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Lamp Driver Board | No |
MV238FHM-N30 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 600/900mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 3.0/4.5W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | UJU - IS100-L30R-C23, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
