Overview
Specification
MXS4001

MXS4001 Basic Information
| Panel Model | MXS4001 |
|---|---|
| Panel Brand | Pioneer |
| Descrition | PM-OLED ,2.7 inch, 192×48 |
| Panel Type | PM-OLED |
| MXS4001 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
MXS4001 Mechanical Features
| Dot Resolution | 192×48 |
|---|---|
| Pixel Density | 73 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.350×0.294 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.350×0.294 mm (H×V) |
| Weight | 8.2g (Typ.) |
| Active Area | 67.16×14.082 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.2×25.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.02 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
MXS4001 Optical Features
| Brightness | 70 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Display Color | Grayscale(W) (4-bit) |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | N |
MXS4001 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 36K(Typ.) (Hours) |
MXS4001 Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/15.5V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for Panel | 20.0/0.45mA (Typ.)(ICC/IDD) |
| Interface Type | FPC |
