Overview
Specification
MXS4035

MXS4035 Basic Information
| Panel Model | MXS4035 |
|---|---|
| Panel Brand | Pioneer |
| Descrition | PM-OLED ,3.6 inch, 256×64 |
| Panel Type | PM-OLED |
| MXS4035 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
MXS4035 Mechanical Features
| Dot Resolution | 256×64 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 74 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.342×0.333 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.342×0.333 mm (H×V) |
| Weight | 15.2g (Typ.) |
| Active Area | 87.522×21.282 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 99.2×30.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.03 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
MXS4035 Optical Features
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Display Color | Grayscale(W) (4-bit) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
MXS4035 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 70K(Typ.) (Hours) |
MXS4035 Signal Interface
| Signal Category | CPU/SPI |
|---|---|
| Signal Class | CPU/SPI |
| Input Voltage for Panel | 16.0/(2.4~3.5)/(1.65~3.5)V (Typ.)(VCC/VCI/VDDIO) |
| Input Current for Panel | 40.0/0.21mA (Typ.)(ICC/ICI) |
| Interface Type | FPC |
